kiedy rysuję.

lew
źródło flickr

Radek wczoraj rozpakował prezenty. Wśród prezentów są dwie książki, jedna z serii „Mały Chłopiec” Samochód kempingowy Oscara, druga „Angry Birds narysuj nas”. Po przeczytaniu Oscara i kilku innych książeczek z serii „Mały Chłopiec”, przechodzimy do tego co tygryski najbardziej lubią w moim wieku – rysowanie. Syn mnie zachęca
– Tata nie umiesz rysować, przecież jesteś duży.

W książce jest napisane by zgromadzić odpowiednie narzędzia: ołówki, gumki do mazania, temperówki, kartki.. Kiedy szkic będzie gotowy to będziemy potrzebować: kredki, pisaki, markery by wykończyć rysunek. Książka przygotowana na odpowiedniej stronie, będziemy rysować ptaka o imieniu Czerwony.

Start. Oj nie jest tak prosto, pierwsza myśl. Jeszcze nie zacząłem rysować a moje logiczne myślenie już podsyła wątpliwości. Wątpliwości na bok – mówi inna myśl. W książce wszystko jest prosto wytłumaczone.

Miałem dużo czasu by zapomnieć rysować. Ostatni raz rysowałem … nie pamiętam. Jednak z pomocą książki, po kliku próbach, ptak, który rysujemy przypomina Czerwonego z gry.

Podczas rysownia przychodzą ciekawe skojarzenia, by ich nie stracić zapisuję je ołówkiem na innej kartce. Po zapisaniu myśli wracam do szkicowania lub wykańczania rysunku. Pierwsze rysunki w oczkach syna są dobre i lądują w koszu.

Po skończonym rysowaniu zobaczyłem, że lista jest ciekawa. Pierwsza notka to:

Warto być konsekwentnym i systematycznym – bez względu na to czy chodzi o małe rzeczy czy wielkie. Na początku moje próby skopiowania Czerwonego ptaka nie były całkiem udane, jednak im więcej ćwiczeń tym lepiej, a teraz gdy to piszę zastanawiam się, jak moje rysunki będą wyglądać za rok.

Prawo do popełniania błędów – pierwsze rysunki nie były udane, ale za to każdy kolejny … i tak wylądował w koszu.

Czasu nigdy wiele – Jeśli masz oglądać telewizję, „fejsbuczyć” to lepiej weź kredki i porysuj.

Jeśli masz problem by to zmienić to zobacz siebie na łożu śmierci. Twoje starsze ja wyczerpało już dany czas i woła „Nie marnuj teraźniejszości”.

Świat dookoła się zmienia. Bądź elastyczny. Czy masz wpływ na otaczający świat? Czy masz wpływ na to jak reagujesz na zmiany?

Marek Aureliusz:
„Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.”

Czy masz wpływ na to, że znowu Kevin odwiedził Twój dom?
Czy masz wpływ na to, co rysujesz znaczy robisz teraz?

Dystansu do siebie. Rysujemy ptaki zgodnie ze wskazówkami.
– Tata twój ptaszek śmieszny. – mówi Radek.
Kiedy dziecko się ze mnie śmieje, wszystko jest ok. Kiedy ktoś dorosły się śmieje ze mnie śmieje, też potrafię się śmiać razem z nim.
Nie zawsze tak było, kilka lat pracy by śmiać się z samego siebie i osiągnąłem niezłe efekty w udawaniu.

Otwartości
– Tato to narysuj tak – mówi Radek
– Tak jest dobrze? – pytam się Radka, który patrzy krytycznie.
– Tato narysuj to tak jak teraz pokazałem.
Odkąd słyszałem, języka obcego można nauczyć się tylko od dziecka. To też uczę się języka niemieckiego i angielski od swoich dzieci. Obecnie uczę się rysowania od Radka

Bądź skoncentrowany. Rysuję z Radkiem i nagle słychać melodie z telefonu. Wstaję by odebrać telefon. Radek mówi:
– Tata jak skończysz rozmawiać to możesz wyłączyć telefon, bo teraz rysujemy.

Nigdy się nie poddawaj
– Tato nic nie wychodzi – mówi Radek, po czym wyrzuca zarysowaną kartkę do kosza, bierze nową i wraca do rysowania

Bądź miły dla innych – dobro jakie czynisz powraca, słowa jakie mówisz powracają, emocje jakie wywołujesz …

Anthony de Mello „Przebudzenie”:
Pe­wien gu­ru usiłował wy­jaśnić ja­kiemuś audy­torium, że ludzie sil­niej niż na rzeczy­wis­tość reagują na słowa. Żyją wręcz słowa­mi, żywią się ni­mi. Ja­kiś mężczyz­na wstał i zaprotestował:
– Nie zgadzam się z tym, że słowa wy­wierają na nas aż ta­ki wiel­ki wpływ. – Na co gu­ru odparł:
– Siadaj, skur­wy­synie! – Zsi­niały ze złości mężczyz­na wykrzyknął:
– I to pan na­zywa siebie osobą oświeconą, gu­ru, mis­trzem, po­winien pan się wstydzić! – Na co gu­ru odparł:
– Proszę mi wy­baczyć, sir. Po­niosło mnie. Nap­rawdę, proszę o wy­bacze­nie. To nie było za­mie­rzo­ne. Przep­raszam. – Mężczyzna w końcu się us­po­koił. Wówczas gu­ru powiedział:
– Wys­tar­czyły dwa słowa, aby wy­wołać w pa­nu burzę i kil­ka słów, by pa­na us­po­koić. Praw­da?

Pracuj mądrze. Ptaki z gry Angry Birds są proste do narysowania. Jednak z odpowiednią książką wychodzi to lepiej.
Sir William Heneage Ogilvie: „Człowiek leniwy nie dojdzie do niczego człowiek permanentnie zajęty zajdzie niewiele dalej”

Kiedy patrzę na powyższe przemyślenia podczas czasu spędzonego z dzieckiem, wiem że koła nie wymyśliłem. Wpisując poszczególne „myśli” w Google znajduję jedno określenie „klucze sukcesu”. Nie ma tutaj żadnych odkrywczych informacji. Każdy ma podobne przemyślenia.

Do osiągnięcia sukcesu dzisiaj potrzebne są takie same działania, jakie były potrzebne na przestrzeni całej historii. Nieważne czy to było wczoraj, 100 lat temu, czy przed narodzinami Chrystusa. Są to tylko elementy od których zależy większe lub mniejsze powodzenie.

Czy powyższe refleksje możesz odnieść do siebie. Wiem jedno: jeśli ty nie opowiesz swojej historii zrobi to ktoś za ciebie.

Przysłowie afrykańskie:
„Jeśli lew nie opowie swojej historii zrobi to myśliwy.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *