Zmiana

zmiana
„Bystrzy ludzie uczą się na swoich błędach, natomiast mądrzy uczą się na cudzych”

No cóż, na błędach innych się nie uczę, nie jestem mądry ale jestem bystry, bo uczę się na swoich błędach. Wystarczy, że dostanę kilka razy dostanę po głowie i pojmuje swój błąd, może nie natychmiast ale po jakimś czasie, po kilku próbach. Potem długo, bardzo długo pamiętam nieprzyjemne skutki i szczegóły.

Co mogę zrobić w sytuacji by uniknąć błędów jeśli jestem tylko bystry. Wiem, że działania są rezultatem moich myśli i poglądów. Moje działania prowadzą mnie do jakiś rezultatów, które w dłuższej perspektywie mogą być pozytywne lub negatywne.

Jak się zmienić by moje działania były pozytywne, by odpowiadały mojemu najlepszemu wyobrażeniu? Może warto zatrzymać się, zastanowić i zadać pytanie.

Czy to działanie jest zgodne z najlepszym obrazem samego siebie?
Czy to działanie zaprowadzi mnie tam gdzie moje miejsce. Czy będę tam gdzie wczoraj?. Czy będę tam gdzie miesiąc temu? Czy będę tam gdzie rok temu?
Przed telewizorem z pilotem w ręku albo skanował Internet.
Niedawno z synem byłem na spektaklu „Kalosze szczęścia”. Tytułowe kalosze mają wspaniałą cechę, człowiek, który je włoży ma to czego pragnie najbardziej.

Przydałby się takie kalosze.

Jednym z bohaterów przedstawienia jest sklepikarz, który ma mało klientów, mało zarabia, mało pracuje. Za to jedynej rzeczy której ma dużo to czas który jest marnowany w sklepie a chciałby go lepiej wykorzystać.

Sprzedawca zakłada tytułowe kalosze. Jego marzenia spełniają się. Dużo klientów, dużo zarabia, dużo pracuje. Po takim ciężkim dniu pracy wyciera chusteczką pot z czoła i mówi
– Nie miałem czasu by porozmawiać z klientami, nie miałem czasu by odpocząć, nie miałem czasu by coś zjeść. Chcę, by było tak jak dawniej.

Jednak takie kalosze to nie najlepszy pomysł.

W takim przypadku jedyna zmiana to zmiana małymi krokami a nie tak nagle jak to miało miejsce u sklepikarza.
Jak się zmienić drobnymi krokami i zbliżyć się do naszego idealnego ja. Można to zrobić stosując plan Benjamina Franklina opisany w autobiografii „Żywot własny” . Franklin wypisał 13 umiejętności i postanowił się na nich skupić. Nad każdą umiejętnością pracował tak długo aż ją opanował i przechodził do następnej z listy .
Fragment książki „Żywot własny” :

W różnych wyliczeniach cnót moralnych, jakie spotkałem w czasie lektury, znalazłem dość obfity katalog, gdyż rozmaici autorzy pod tą samą nazwą umieszczali różne pojęcia. Umiar na przykład dla jednych sprowadzał się do jedzenia i picia, dla innych obejmował umiarkowanie we wszystkich rozkoszach, skłonnościach, pragnieniach i namiętnościach, cielesnych i duchowych, łącznie ze skąpstwem i ambicją. Dla jasności postanowiłem użyć raczej więcej określeń, a mniej pojęć związanych z każdym aniżeli na odwrót. I pod trzynastu nazwami cnót zapisałem wszystko, co w tym czasie wydało mi się niezbędne lub pożądane, dodając krótkie wskazówki objaśniające, jak szeroko rozumiem ich znaczenie.

 1. Umiar. — Nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia.
 2. Milczenie. — Mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie, unikaj próżnej rozmowy.
 3. Ład. — Niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas
 4. Postanowienie. — Postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie.
 5. Oszczędność. — Nie czyń wydatków, chyba dla dobra innych lub swego; to znaczy nic nie marnotraw.
 6. Pracowitość. — Nie trać nigdy czasu; bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym; unikaj wszelkich niepotrzebnych działań.
 7. Szczerość. — Nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie.
 8. Sprawiedliwość. — Nie krzywdź nikogo wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą
 9. Powściągliwość. — Unikaj krańcowości; nie odczuwaj krzywd w tym stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują.
 10. Czystość. — Nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania.
 11. Spokój. — Niech ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne.
 12. Surowość cielesna. — Rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii.
 13. Pokora. — Naśladuj Jezusa i Sokratesa.

Jeśli powyższe umiejętności nie są zgodne z naszym najlepszym ja, to można zastosować umiejętności z listy Franka Bettgera opisanej w książce „Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie”. Oto lista umiejętności:

 1. Entuzjazm
 2. Porządek, samoorganizacja
 3. Myślenie w kategoriach interesu klienta
 4. Stawianie pytań
 5. Kwestia zasadnicza
 6. Milczenie – umiejętność słuchania
 7. Szczerość, zdobywanie zaufania
 8. Fachowość
 9. Wyrażanie uznania i pochwały
 10. Uśmiech, okazywanie zadowolenia
 11. Zapamiętywanie nazwisk i twarzy
 12. Dbanie o klienta , poszukiwanie nowych możliwości
 13. Finalizowanie transakcji

Jak wdrożyć powyższy powyższe umiejętności. Dokładnie opisuje to Frank Bettger. Fragment z książki „Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie”

Do każdego punktów na mojej liście przygotowałem małą kartkę z krótkim streszczeniem najważniejszych zasad, podobną do ściągawki. W pierwszym tygodniu nosiłem przy sobie kartkę zatytułowaną „Entuzjazm” i w wolnych chwilach czytałem ją. Postanowiłem podwoić entuzjazm wkładany zarówno w pracę, jak i we wszystko, co robiłem. W drugim tygodniu przyszła kolej na kartkę z tytułem „Porządek”. I tak przez kolejne tygodnie aż do końca listy.
Po trzynastu tygodniach zacząłem wszystko od początku. Uświadomiłem sobie, ze mam większą kontrolę nad sobą Zacząłem odczuwać wewnętrzną siłę, której przedtem nie miałem. Z każdym tygodniem osiągałem lepsze zrozumie- me problemu. Praca zaczynała mnie coraz bardziej interesować. To było fascynujące!

Może nam nie odpowiadać lista umiejętności Benjamina Franklina i Franka Bettgera. W takim wypadku pozostaje nam inne podejście która zastosowała Gretchen Rubin.
W pewny deszczowy dzień zdecydowała, że sama odkryje tajemnicę szczęścia. Aby tego dokonać, wprowadziła w życie Projekt Szczęście. Przez rok w każdym miesiącu skupiała się na określonej dziedzinie. Poniżej spis rozdziałów, czym w danym miesiącu zajmowała się autorka:

 1. Styczeń – Zastrzyk energii
 2. Luty – Liczy się tylko miłość
 3. Marzec – Sięgaj wyżej
 4. Kwiecień – Rozchmurz się
 5. Maj – Z zabawą nie ma żartów
 6. Czerwiec – Czas dla przyjaciół
 7. Lipiec – Kup sobie odrobinę szczęścia
 8. Sierpień – Pamiętaj o śmierci
 9. Wrzesień – Pielęgnuj pasję
 10. Październik – Bądź uważna
 11. Listopad – Miej radość w sercu
 12. Grudzień – Perfekcyjny rekrut

Książka „Projekt szczęście” to jedna z tych pozycji, w których co chwilę człowiek wzdycha i myśli: „no tak, przecież to oczywiste”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *